o projektu

Projekt Santini ve VŠ propedeutice (č. MK 30755/2023) je realizován s podporou
Ministerstva kultury ČR jako jedna z připomínek 300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho
Aichla.

Posláním projektu je připravit mladé pedagogy na efektivní využívání méně tradičních forem participativního vzdělávání v rámci pedagogického procesu. Tento projekt se zaměřuje na konkrétní příklady, jak lze dílo Jana Blažeje Santiniho, významné osobnosti „gotického baroka“, integrovat do výuky. Projekt pracuje s různými aspekty, od práce s
architektonickými tvary a světlem po analýzu symboliky a zapojení staveb do okolní krajiny. V rámci výstavy bude věnována zvláštní pozornost kapli svaté Anny Samotřetí v Panenských Břežanech, která bude sloužit jako experimentální objekt pro realizaci exkurze. Exkurze je vnímána jako vhodný didaktický prostředek, který studentům doktorského studia předvede možnosti jejich pedagogického působení, zejména v oblastech architektury, urbanismu a geodézie.


Cílové skupiny projektu

Studenti Ph.D. studia na ČVUT v Praze a mladí pedagogové do 35 let.


Výstupy projektu

  • výstava Santini jako inspirace
  • Kritický katalog k výstavě Santini ve vysokoškolské propedeutice  

Výstava i publikace budou na příkladu raného díla Jana Blažeje Santiniho – kaple svaté Anny Samotřetí v Panenských Břežanech – inspirovat mladé učitele/doktorandy relevantních oborů k zařazení exkurzí jako participativní formy výuky do pedagogického procesu.